Ceremonie humanistyczne

Projektuję i przeprowadzam osobiste ceremonie pogrzebowe w nurcie humanistycznym.

Są to spersonalizowane pożegnania tworzone z uważnością i wrażliwością, tak aby zostały spełnione potrzeby rodziny, wola osoby zmarłej oraz funkcja wspierająca proces żałoby. Każda ceremonia jest niepowtarzalna, podkreśla indywidualność żegnanej osoby honorując i doceniając jej życie i jakości, które wniosła do świata. Jest tu czas i przestrzeń dla wspólnoty zebranych ludzi, których obecność niesie moc ukojenia w bólu.

Można odejść na zawsze by stale być blisko. ks. Jan Twardowski

proces

Na podstawie pogłębionych rozmów z najbliższymi, przyjaciółmi staram się najlepiej jak to możliwe „poznać” zmarłą osobę. Przygotowuję strukturę ceremonii i piszę mowę pożegnalną. Projektuję uroczystość tak aby była wyjątkowa, oddawała charakter osoby zmarłej i stworzyła wspierającą atmosferę dla obecnych. Każdy szczegół dotyczący przebiegu ceremonii jest zatwierdzony przez rodzinę.

Kontaktuję się z zakładem pogrzebowym oraz dbam o przygotowanie i realizację ustalonych elementów.

Prowadzę ceremonię z dbałością o jak najlepszą realizację stworzonego planu.

Uzasadnianie potrzeby wyjątkowości pogrzebu jest jak uzasadnianie faktu wyjątkowości człowieka.

Ceremonie humanistyczne są alternatywą dla standardowych świeckich pogrzebów oraz dla pochówków wyznaniowych. Jednocześnie nie stanowią one opozycji do żadnej z nich; co więcej – mogą być ich uzupełnieniem.

Możliwości

 Przygotowując pogrzeb mam na względzie przede wszystkim wolę osoby zmarłej oraz sposób w jaki żyła. Jednocześnie ważne aby spełniał potrzebą najbliższych – jak chcą się pożegnać.

Proponuję kilka możliwości przeprowadzenia ceremonii:

 – pogrzeb humanistyczny; pozbawiony jakichkolwiek elementów religijnych

– pogrzeb humanistyczny z elementami wyznaniowymi/duchowymi bez udziału przedstawiciela duchowieństwa

– pogrzeb humanistyczny z udziałem kapłana; obrządek religijny jest wzbogacony o spersonalizowane elementy ceremonii.

Niezależnie od charakteru ceremonii tworzę ją w taki sposób, aby zachowała formę rytuału. Wówczas każdy element ma uzasadnione miejsce i czas, a odpowiednia struktura pomaga wszystkim dokonać pożegnania. Taka forma wspiera i czyni łagodniejszym proces żałoby.

Koszt przygotowania ceremonii jest uzależniony od zakresu powierzonych mi zadań.

Zapraszam do kontaktu.